معرفی سبدگردانی

مدیریت دارایی‌ها (Asset Management) و سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه یک فعالیت حرفه‌ای بوده که بسیاری از اشخاص (حقیقی و حقوقی) از تخصص یا زمان لازم برای انجام این کار برخوردار نمی‌باشند. بر این اساس از سالیان گذشته افراد و نهادهای متخصص در این حوزه تلاش نموده‌اند تا با ارائه خدمات تخصصی مدیریت دارایی، امکان سرمایه‌گذاری با ویژگی‌های خاص هر مشتری را به ایشان ارائه نمایند.

 قانون‌گذار نیز در کشورهای مختلف با توجه به اهمیت و حساسیت این حوزه همواره تلاش نموده است تا با تنظیم مقررات لازم و نظارت مستمر بر فعالان این حوزه، علاوه بر اطمینان از ارائه خدمات تخصصی از سوء استفاده‌های احتمالی جلوگیری نماید.

در کشور ما نیز با در نظر گرفتن اهمیت این موضوع از حدود سال ۱۳۸۳ تلاش گردید تا با ارائه دستورالعمل‌ها و آئین نامه‌های مربوطه انتظام بخشی و قانونمند کردن این حوزه صورت پذیرد. با این وجود تا سال ۱۳۸۹ و تصویب دستور العمل تاسیس و فعالیت سبدگردان پیشرفت قابل توجهی در این حوزه شکل نگرفت. لیکن از این سال و پس از تصویب دستورالعمل مذکور توسط هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار شاهد رشد و توسعه انواع شرکت‌های تخصصی ارائه دهنده خدمات سبدگردانی در بازار بوده‌ایم.

مطابق با این دستورالعمل، سبدگردانی عبارت از تصمیم به خرید، فروش یا نگه‌داری اوراق بهادار به ‌نام سرمایه‌گذار معین توسط سبدگردان در قالب قراردادی مشخص، به منظور کسب انتفاع برای سرمایه‌گذار است. در این روش شرکت‌های دارای مجوز فعالیت از سازمان بورس و اوراق بهادار با بکارگیری نیروهای متخصص(دارای مدارک علمی معتبر و قبول شده در آزمون‌های سازمان بورس و اوراق بهادار) و دارای تجربه کافی (مطابق با الزامات سازمان بورس و اوراق بهادار) اقدام به ارائه خدمات تخصصی سرمایه‌گذاری و نظارت بر دارایی‌ها به مشتریان خود می‌نمایند. نظارت مستمر سازمان بورس، امین و حسابرس بر فعالیت‌های سبدگردان از جمله الزامات تعیین شده در فرآیند مدیریت سبد برای مشتریان می‌باشد.