روش‌های تحلیل و منابع مهم اطلاعاتی

تحلیل شرایط بازار و تعیین سبد سرمایه‌گذاری بهینه برای هر سرمایه‌گذار بر اساس دریافت اطلاعات از منابع مهم اطلاعاتی و تحلیل‌های صورت گرفته توسط تحلیلگران شرکت صورت می‌پذیرد. 

با توجه به نتایج تعیین شده و ویژگی‌ها و چشم‌انداز انواع مختلف طبقات دارایی (شامل سهام، اوراق بهادار با درآمد ثابت، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، اوراق مشتقه و …) در این مرحله ترکیب بهینه دارایی برای هر سبد تعیین خواهد شد. پس از تعیین ترکیب بهینه دارایی برای هر مشتری، در این مرحله اوراق بهادار دارای بهترین چشم‌انداز سرمایه‌گذاری در هر یک از طبقات دارایی انتخاب و در آنها سرمایه‌گذاری می‌شود. انتخاب بهترین اوراق برای سبد سرمایه‌گذاری هر مشتری بر اساس تحلیل جامعی از روش‌های تحلیل بنیادی و تکنیکال است که توسط تحلیل‌گران این شرکت به صورت مستمر انجام می‌شود. روش‌های تحلیل بنیادی شامل تحلیل فضای کلان اقتصاد، تحلیل صنعت، تحلیل شرایط تجاری شرکت، تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی، ارزشگذاری کسب و کار بر اساس رویکردهای مختلف و … بوده و در تحلیل تکنیکال نیز هدف بررسی روندهای قیمت و حجم معاملات بر اساس الگوها و شاخص‌های مختلف می‌باشد. در تحلیل‌های بنیادی صورت گرفته توسط این شرکت هم از رویکردهای بالا به پایین و هم از رویکردهای پایین به بالا استفاده شده و روش‌های ارزش‌گذاری نیز ترکیبی از روش‌های مختلف ارزش‌گذاری مبتنی بر درآمد (تنزیل جریانات نقدی)، ارزش‌گذاری مبتنی بر ضرایب (ارزش شرکت به درآمد، قیمت به فروش و …) و ارزش‌گذاری مبتنی بر دارایی‌ها می‌باشد.

برخی از مهم‌ترین منابع اطلاعاتی شرکت عبارتند از:

  • تحلیل و بررسی معاملات روزانه بازار (شامل بازار سهام و بازار کالا) از طریق سامانه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران و همچنین بورس کالای ایران
  • سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران (کدال): کدال یکی از سامانه‌های متعلق به سازمان بورس و اوراق بهادار است که اطلاعات جامعی در خصوص ناشران و نهادهای مالی پذیرفته شده نزد این سازمان شامل اطلاعات و صورت‌های مالی، گزارشات عملکرد ماهانه، دعوت و مصوبات مجامع و … را به تحلیلگران و سهام‌داران ارائه نموده و یکی از مهم‌ترین پایگاه داده به منظور تحلیل بنیادی شرکت‌ها می‌باشد.
  • پایگاه‌های داده، نرم افزارها و سایت تحلیلی: که شامل پلتفرم‌های مختلفی می‌شود که داده‌ها و اطلاعات مورد نیاز تحلیلگران شامل اطلاعات مالی سهام، روند معاملات گذشته، روند شاخص‌های کلان، امکان تحلیل‌های تکنیکی و … را فراهم می‌آورند.
  • سایت‌های تحلیلی خبری داخلی و خارجی: این سایت‌های علاوه بر ارائه روند تغییرات شاخص‌های کلان اقتصادی، اخبار و تحلیل‌های شرایط اقتصادی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. در این بخش نیز سایت‌های بلومبرگ، اینوستینگ، دنیای اقتصاد و … مورد استفاده تحلیلگران شرکت قرار می‌گیرد.
  • سایت‌های ارائه دهنده آمار و اطلاعات اقتصادی: سایت‌های مذکور اطلاعات ارزشمندی در خصوص روند متغیرهای کلان اقتصادی و همچنین روند متغیرهای ویژه هر صنعت را به کاربران ارائه می‌نمایند. مرکز آمار ایران و بانک مرکزی از مهم‌ترین موارد مورد استفاده در این خصوص می‌باشند.